DPM4W2P2K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
DPM4W2P2K-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
2.2 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR, Low ESL
Height - Seated (Max) :
1.220" (31.00mm)
Lead Spacing :
1.575" (40.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.850" L x 0.787" W (47.00mm x 20.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V