150564K250IC
Part Number:
150564K250IC
Description:
CAP FILM 0.56UF 10% 250VDC AXIAL
Capacitance :
0.56 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.394" Dia x 0.807" L (10.00mm x 20.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V