150824J250HE
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
150824J250HE
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.82UF 5% 250VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.82 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.374" Dia x 1.102" L (9.50mm x 28.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V