BFC237964914
Part Number:
BFC237964914
Description:
CAP FILM 0.91UF 5% 630VDC RADIAL
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.91 µF
Height - Seated (Max) :
0.906" (23.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
630V