DPP2P22K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
DPP2P22K-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.22 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR
Height - Seated (Max) :
1.063" (27.00mm)
Lead Spacing :
0.787" (20.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.024" L x 0.551" W (26.00mm x 14.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
140V
Voltage Rating - DC :
250V