ECQ-V1683JM5
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECQ-V1683JM5
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.068UF 5% 100VDC RAD
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.068 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
100V