DPP2S68K-F
Part Number:
DPP2S68K-F
Description:
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD
Capacitance :
0.068 µF
Height - Seated (Max) :
0.748" (19.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.787" L x 0.433" W (20.00mm x 11.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
140V
Voltage Rating - DC :
250V