MMC7.3474K63K35TR12
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
MMC7.3474K63K35TR12
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC 2824
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.146" (3.70mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
2824 (7260 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V