DPPM10S15K-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
DPPM10S15K-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.015UF 10% 1KVDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.015 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing :
1.043" (26.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.220" L x 0.374" W (31.00mm x 9.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
450V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)