170105K160JE
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
170105K160JE
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1UF 10% 160VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
26 mOhms
Features :
Low ESR
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.413" Dia x 1.102" L (10.50mm x 28.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
90V
Voltage Rating - DC :
160V