B32794D2255K
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B32794D2255K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 2.5UF 10% 630VDC RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
2.5 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14.1 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
0.748" (19.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V