F17724104030
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
F17724104030
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.720" (18.30mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X2
Size / Dimension :
1.035" L x 0.406" W (26.30mm x 10.30mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
440V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)