405PHC850K
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
405PHC850K
Description:
CAP FILM 4UF 10% 850VDC AXIAL
Manufacturer :
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
4 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.8 mOhms
Features :
Low ESR, Low ESL
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.378" Dia x 2.165" L (35.00mm x 55.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
450V
Voltage Rating - DC :
850V