B33364A3505J050
Part Number:
B33364A3505J050
Description:
CAP FILM 5UF 5% 370VAC RADIAL
Capacitance :
5 µF
Height - Seated (Max) :
2.244" (57.00mm)
Lead Spacing :
0.787" (20.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Size / Dimension :
2.028" L x 1.240" W (51.50mm x 31.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
370V