472MWS632KL
Part Number:
472MWS632KL
Description:
CAP FILM 4700PF 6.3KVDC AXIAL
Capacitance :
4700 pF
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.669" Dia x 1.496" L (17.00mm x 38.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
1000V (1kV)
Voltage Rating - DC :
6300V (6.3kV)