B33364A3156J050
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B33364A3156J050
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 15UF 5% 370VAC RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run
Capacitance :
15 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
3.031" (77.00mm)
Lead Spacing :
0.787" (20.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
2.028" L x 1.240" W (51.50mm x 31.50mm)
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
370V