473MWS402KN
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
473MWS402KN
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 4KVDC AXIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.047 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.787" Dia x 1.831" L (20.00mm x 46.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
750V
Voltage Rating - DC :
4000V (4kV)