473PSB302K4H
Part Number:
473PSB302K4H
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 3KVDC RAD
Capacitance :
0.047 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13.3 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.299" (33.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Size / Dimension :
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
750V
Voltage Rating - DC :
3000V (3kV)