474MPW250K
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
474MPW250K
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC AXIAL
Manufacturer :
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.433" Dia x 1.142" L (11.00mm x 29.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
250V