474MWS252KO
Part Number:
474MWS252KO
Description:
CAP FILM 0.47UF 2.5KVDC AXIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.457" Dia x 1.949" L (37.00mm x 49.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
2500V (2.5kV)