474PHC700K
Part Number:
474PHC700K
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 700VDC AXIAL
Capacitance :
0.47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.7 mOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.610" Dia x 1.339" L (15.50mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
700V