EEC2D166HWNM07
Part Number:
EEC2D166HWNM07
Capacitance :
16 µF
Height - Seated (Max) :
1.496" (38.00mm)
Lead Spacing :
1.346" (34.20mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.457" L x 0.945" W (37.00mm x 24.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-5%, +10%
Voltage Rating - AC :
200V