B25834F6225K1
Part Number:
B25834F6225K1
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 900VAC RADIAL
Applications :
Commutating; Damping
Capacitance :
2.2 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
3.150" (80.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.181" Dia (30.00mm)
Termination :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
900V