BFC237945364
Part Number:
BFC237945364
Description:
CAP FILM 0.36UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
0.36 µF
Height - Seated (Max) :
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V