BFC230362184
Part Number:
BFC230362184
Description:
CAP FILM 0.18UF 5% 630VDC RADIAL
Capacitance :
0.18 µF
Height - Seated (Max) :
0.457" (11.60mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.272" W (17.50mm x 6.90mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
630V