BFC237934225
Part Number:
BFC237934225
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 160VDC RADIAL
Capacitance :
2.2 µF
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.748" (19.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.240" L x 0.354" W (31.50mm x 9.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V