ECQ-U3A104MGA
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECQ-U3A104MGA
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 20% 300VAC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.610" (15.50mm)
Lead Spacing :
0.492" (12.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
X1
Size / Dimension :
0.591" L x 0.315" W (15.00mm x 8.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
300V