BFC230363104
Part Number:
BFC230363104
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL
Capacitance :
0.1 µF
Height - Seated (Max) :
0.390" (9.90mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.205" W (17.50mm x 5.20mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
630V