BFC237954115
Part Number:
BFC237954115
Description:
CAP FILM 1.1UF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance :
1.1 µF
Height - Seated (Max) :
0.827" (21.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V