BFC230363154
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
BFC230363154
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.15 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.689" L x 0.248" W (17.50mm x 6.30mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
630V