B25835M1225K7
Part Number:
B25835M1225K7
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 2.1KVAC RAD
Applications :
Damping; Snubber
Capacitance :
2.2 µF
Height - Seated (Max) :
5.157" (131.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension :
2.362" Dia (60.00mm)
Termination :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
2100V (2.1kV)