BFC230363683
Part Number:
BFC230363683
Description:
CAP FILM 0.068UF 10% 630VDC RAD
Capacitance :
0.068 µF
Height - Seated (Max) :
0.406" (10.30mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.217" W (12.50mm x 5.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
630V