BFC230363684
Part Number:
BFC230363684
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 630VDC RAD
Capacitance :
0.68 µF
Height - Seated (Max) :
0.677" (17.20mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.370" W (26.00mm x 9.40mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
630V