SFS66S15K375B-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
SFS66S15K375B-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 15UF 10% 660VAC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run
Capacitance :
15 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
3.870" (98.30mm)
Lead Spacing :
0.810" (20.57mm)
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
2.120" Dia (53.85mm)
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
660V