BFC230364124
Part Number:
BFC230364124
Description:
CAP FILM 0.12UF 5% 630VDC RADIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.12 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.409" (10.40mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.689" L x 0.224" W (17.50mm x 5.70mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
630V