SFT66S40K491B-F
Part Number:
SFT66S40K491B-F
Description:
CAP FILM 40UF 10% 660VAC RADIAL
Capacitance :
40 µF
Height - Seated (Max) :
5.030" (127.76mm)
Lead Spacing :
0.810" (20.57mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
2.620" Dia (66.55mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
660V