C20AQGR5330AASK
Part Number:
C20AQGR5330AASK
Description:
CAP FILM 33UF 10% 1.7KVDC RADIAL
Capacitance :
33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2 mOhms
Height - Seated (Max) :
5.866" (149.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
780V
Voltage Rating - DC :
1700V (1.7kV)