205PHC700K
Part Number:
205PHC700K
Description:
CAP FILM 2UF 10% 700VDC AXIAL
Capacitance :
2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.8 mOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.965" Dia x 1.811" L (24.50mm x 46.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
700V