205PHC850K
Part Number:
205PHC850K
Description:
CAP FILM 2UF 10% 850VDC AXIAL
Capacitance :
2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.9 mOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.142" Dia x 1.811" L (29.00mm x 46.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
850V