205PPA102KR
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
205PPA102KR
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 2UF 10% 1KVDC AXIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
Capacitance :
2 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.9 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.319" Dia x 2.165" L (33.50mm x 55.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
525V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)