684PHC700K
Part Number:
684PHC700K
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 700VDC AXIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
0.68 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6 mOhms
Features :
Low ESR, Low ESL
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.689" Dia x 1.339" L (17.50mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
700V