B32537B1476K
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B32537B1476K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 47UF 10% 100VDC AXIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
Capacitance :
47 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.815" Dia x 1.339" L (20.70mm x 34.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
35V
Voltage Rating - DC :
100V