223PSB252K2H
Part Number:
223PSB252K2H
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 2.5KVDC RAD
Capacitance :
0.022 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30.5 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
0.787" (20.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Size / Dimension :
1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
725V
Voltage Rating - DC :
2500V (2.5kV)