684PSB252K6R
Part Number:
684PSB252K6R
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 2.5KVDC RAD
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.68 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.6 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.969" (50.00mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial - 6 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
725V
Voltage Rating - DC :
2500V (2.5kV)