B32913B5104K
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B32913B5104K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.551" (14.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X1
Size / Dimension :
1.043" L x 0.295" W (26.50mm x 7.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
530V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)