224PPA302KR
Part Number:
224PPA302KR
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 3KVDC AXIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
Capacitance :
0.22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.9 mOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.201" Dia x 2.165" L (30.50mm x 55.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
750V
Voltage Rating - DC :
3000V (3kV)