B32916A5684M
Part Number:
B32916A5684M
Description:
CAP FILM 0.68UF 20% 1KVDC RADIAL
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.68 µF
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Ratings :
X1
Size / Dimension :
1.634" L x 0.472" W (41.50mm x 12.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
530V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)