224PPS102K
Part Number:
224PPS102K
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 1KVDC AXIAL
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.7 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.591" Dia x 1.339" L (15.00mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
525V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)