224PPS122K
Part Number:
224PPS122K
Description:
CAP FILM 0.22UF 1.2KVDC AXIAL
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.1 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.669" Dia x 1.339" L (17.00mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
550V
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)