224PPS252K
Part Number:
224PPS252K
Description:
CAP FILM 0.22UF 2.5KVDC AXIAL
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.22 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.8 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.984" Dia x 1.811" L (25.00mm x 46.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
700V
Voltage Rating - DC :
2500V (2.5kV)